15 Temmuz 2016 Hain Darbe Girişiminin 2. Yıl Dönümü Programları - 16 Temmuz 2018 Pazartesi

';

15 Temmuz 2016 Hain Darbe Girişiminin 2. Yıl Dönümü Programları - 16 Temmuz 2018 Pazartesi15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından yapılmak istenen hain darbe girişiminin önlenmesinin 2.yıl dönümü, ilçemizde farklı etkinliklerle anıldı.

Düzenlenen ilk etkinlik 13 Temmuz Cuma günü Diyadin Merkez Camii’nde yapıldı. Burada şehitlerimiz için mevlidi şerif okunduktan sonra Cuma namazına müteakip Diyadin Belediyesi tarafından vatandaşlara ikramda bulunuldu.

15 Temmuz günü sabah saat 10.00’da Diyadin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Olgun ÖNER, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında şehitlik ziyareti yapılıp dualar okundu. Daha sonra Diyadin Kaymakamlığı tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek verildi.

Akşam saat 20:00’ da Türk bayraklarıyla donatılan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda program devam etti. Programa,  Diyadin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Olgun ÖNER, AK Parti İlçe Başkanı, protokol mensupları ve binlerce vatandaşımız katıldı. İlçe Jandarma Komutanlığı önünde toplanarak 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na kadar binlerce vatandaşın katılımıyla coşkulu şekilde marşlar ve sloganlar eşliğinde yüründü. Türk Bayraklarıyla yapılan yürüyüş esnasında sık sık “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları atıldı. Yürüyüş sonrasında Demokrasi Meydanında, saygı duruşu ve  İstiklal Marşının okunmasının ardından anılan Şehit ve Gazilerimiz için Kuran-ı Kerim Tilaveti okunup İlçe Müftü Vekilinin konuşması ve akabinde AK Parti İlçe Başkanının konuşmasıyla devam etti. Daha sonra 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla konuşma yapan İlçe Kaymakam ve Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Olgun ÖNER konuşmasında; “ Bugün burada sizlerle Türkiye’nin yaşadığı en büyük ihanet ve hain darbe girişimi olan 15 Temmuzun 2. yıl dönümünde bir araya gelmiş bulunmaktayız. 15 Temmuz hain darbe girişiminin önlenmesi için iki sene önce nasıl ki Diyadinliler olarak sizler bu alanda bir araya geldiyseniz bu günde aynı heyecanla hep beraber bir aradayız. 15 Temmuz gecesi şehit olan kahramanlarımıza, Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı, hain saldırıda yaralanan gazilerimize de sağlık ve sıhhat temenni ediyorum.” dedi

Program video gösterimleri ve Cumhurbaşkanımızın ulusa seslenişini dev ekranda izlenmesinin ardından gece 00:13’de okunan sala ve vatandaşlarımıza kaymakamlıkça verilen yemek ikramıyla program son buldu.