Değişen Diyadin’de Farklılıkların Farkında Oluyoruz...

';

Değişen Diyadin’de Farklılıkların Farkında Oluyoruz...Her fırsatta Diyadin’deki özel çocuklarımızı ziyaret edip onları unutmayan Diyadin Kaymakamı ve aynı zamanda Diyadin Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Olgun ÖNER’ in Eşi Gülcihan ÖNER Hanımefendi Otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve otizm ile ilgili sorunlara  çözüm bulmak amacıyla kutlanan 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü kapsamında  ilçemizde  çocukları otizmli olan iki ailemizi ziyaret ederek bu anlamlı günde onlarla birlikte oldu.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü münasebeti ile yaptığı ilk ziyaret Göl Mahallesinde ikamet eden Nimet B. ve Semra B.  çiftinin otizmli kızları Zeynep’e oldu. Gülcihan ÖNER Hanımefendi, Zeynep’in durumu ve ailenin geçimi hakkında annesinden bilgi alarak Diyadin Kaymakamlığı ve Diyadin Belediyesi olarak ailenin destekçisi olduklarını belirtti. Daha  sonra   Zeynep ve ailesi için getirmiş olduğu hediyeleri takdim edip günün anısına birlikte  pasta keserek Zeynep’in mutluluğuna ortak oldu.

 İkinci ziyareti ise 14 Nisan Mahallesinde ikamet eden Kaya Ailesine oldu. 6 nüfuslu olan Kaya Ailesinin 16 yaşındaki Sevda ve 18 yaşındaki Sabahattin çocukları otizmliydi. Sevda ve Sabahattin kardeşlerle yakından ilgilenen Gülcihan ÖNER Hanımefendi, Baba İhsan K. ve diğer aile bireyleri ile çocukların eğitimi, bakımı ve aldıkları yardımlar hakkında konuştu. Hanımefendi ÖNER, “Aile olarak yükünüzün ağır olduğunu biliyorum. Ama bu çocuklarımızın tek tedavi şekli sevgi, sabır ve anlayışla yoğrulan, eğitimle desteklenen bir yaklaşımdır. Bunları yaparak onları hayata dahil etmeliyiz. Sadece otizmin bir “eksiklik” değil bir “farklılık” olduğunu benimseyerek farlılıklarının farkında olmamız bu özel çocuklarımıza en önemli desteğimiz olacaktır. Biz de bu özel çocuklarımızın topluma kazandırılması için maddi ve manevi olarak ne gerekiyorsa yapmak için  Diyadin Kaymakamlığı ve Diyadin Belediyesi olarak daima sizin yanınızda olacağız.” dedi.

Yapmış oldukları  ziyarette otizmli çocuklar ve ailelerine  çeşitli hediyeler taktim eden Kaymakam/ Belediye Başkan Vekilimizin eşi Gülcihan ÖNER Hanımefendi’ye, Diyadin Devlet Hastanesinin  Başhekimi Betül Dünya ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürü eşlik etti.